طراحی و توسعه نرم افزار

این نرم افزار  نوع خاصی از نرم افزارهای کلاینت و سرور هستند که روش طراحی و توسعه آنها نسبت به نرم افزارهای ویندوزی مدرن تر و توانا تر است، نرم افزار تحت وب روی کامپیوتر کلاینت نصب نمیشود و کاربر با استفاده از Browser  های مرسوم مانند (گوگل کروم ، فایرفاکس ، اپرا ، اکسپلورر ) به آن دسترسی پیدا میکنند و از یک هسته پایدار بهره میبرند و با تغییر در عملکرد یا آپدیت برای همه کاربران در سطح شبکه جهانی اینترنت تغییر میکند .

بررسی اجمالی

میلیون ها مشاغل از اینترنت به عنوان یک کانال ارتباطی مقرون به صرفه استفاده می کنند. این امکان را به آنها می دهد تا با بازار هدف خود تبادل اطلاعات کنند و سریع و مطمئن معاملات انجام دهند. با این وجود ، تعامل موثر فقط در شرایطی امکان پذیر است که تجارت بتواند تمام داده های لازم را ضبط و ذخیره کند و وسیله ای برای پردازش این اطلاعات و ارائه نتایج به کاربر دارد.

برنامه های وب از ترکیبی از اسکریپت های سمت سرور (PHP و ASP) برای مدیریت و ذخیره اطلاعات بازیابی و اسکریپت های سمت کاربر (JavaScript و HTML) برای ارائه اطلاعات به کاربران استفاده می کنند. این به کاربران امکان می دهد با استفاده از فرم های آنلاین ، سیستم های مدیریت محتوا ، چرخ دستی های خرید و موارد دیگر با این شرکت ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این ، برنامه ها به کارمندان امکان می دهند اسناد را ایجاد کنند ، اطلاعات را به اشتراک بگذارند ، در پروژه ها همکاری کنند و بر روی اسناد مشترک بدون توجه به مکان یا دستگاه کار کنند.

سرعت دسترسی به نرم افزار تحت وب یا web based از سرعت و عملکرد بسیار بهتر و مطلوب تری برخوردار است و میتواند با استفاده از موبایل ، تبلت و لپ تاپ و هر دستگاهی که اجازه باز کردن صفحات اینترنتی را میدهند مانند تلویزیون های هوشمند از قابلیت های آن بهرمند شد.

طراحی و تنوع در روش های طراحی در اینگونه نرم افزارهای بسیار متنوع و مدرن است تا جایی که شرکت های بزرگ نرم افزاری مانند گوگل راه حل هایی برای بهبود بخش UI  وب اپلیکیشن ها یا نرم افزارهای تحت وب ارائه کرده اند که در نسخه های Windows Form  دیده نمی شود.

نحوه کار یک برنامه وب

برنامه های وب معمولاً به زبان پشتیبانی شده از مرورگر مانند JavaScript و HTML کدگذاری می شوند ، زیرا این زبان ها برای اجرای مجدد برنامه به مرورگر متکی هستند. برخی از برنامه ها پویا هستند و نیاز به پردازش سمت سرور دارند. برخی دیگر کاملاً ایستا هستند و هیچ پردازشی لازم در سرور ندارند. برنامه وب به یک سرور وب نیاز دارد تا درخواست های مشتری ، یک سرور برنامه را برای انجام وظایف درخواست شده و ، گاهی اوقات یک پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات مدیریت کند. فناوری سرور برنامه از ASP.NET ، ASP و ColdFusion گرفته تا PHP و JSP متغیر است.

در اینجا به نظر می رسد که یک جریان برنامه وب معمولی چگونه است:

کاربر از طریق مرورگر وب یا رابط کاربری برنامه ، درخواستی را به سرور وب از طریق اینترنت انجام می دهد

سرور وب این درخواست را به سرور برنامه وب مناسب ارسال می کند

سرور برنامه وب وظیفه درخواستی را انجام می دهد - مانند جستجوی پایگاه داده یا پردازش داده ها - سپس نتایج داده های درخواستی را تولید می کند

سرور برنامه وب نتایج را با اطلاعات درخواست شده یا داده های پردازش شده به سرور وب می فرستد

سرور وب با اطلاعات درخواستی که در صفحه نمایش کاربر ظاهر می شود ، به مشتری پاسخ می دهد

نمونه برنامه وب

برنامه های وب شامل فرم های آنلاین ، سبد خرید ، پردازشگر کلمه ، صفحه گسترده ، ویرایش فیلم و عکس ، تبدیل پرونده ، اسکن پرونده و برنامه های ایمیل مانند Gmail ، Yahoo و AOL است. برنامه های معروف شامل برنامه های Google و Microsoft 365 است.

Google Apps for Work دارای Gmail ، Google Docs ، Google Sheets ، Google Slides ، حافظه آنلاین و موارد دیگر است. سایر عملکردها شامل اشتراک آنلاین اسناد و تقویم ها است. این به همه اعضای تیم اجازه می دهد تا به همان نسخه از یک سند به طور همزمان دسترسی داشته باشند.

مزایای استفاده از یک برنامه وب

برنامه های وب بدون در نظر گرفتن سیستم عامل یا دستگاه تا زمانی که مرورگر سازگار باشد بر روی چندین سیستم عامل اجرا می شوند

یک پایگاه داده برای همه کاربران از دیگر ویژگی های تحت وب بودن است همه عملیات از قبیل عضویت ، تراکنش های مالی ، سفارشات ، رزرو ها در یکجا قرار میگیرند و این مهم موجب حذف پراکندگی و تکرار اطلاعات میشود ، از سویی پشتیبان گیری از این پایگاه داده به سادگی قابل انجام خواهد بود.

سایت هایی که در پروتکلهای وب (httpsو https) اجرا میشود میتوانند حامل تصاویر و مطالب باشد در حالی که نرم افزارهای تحت وب از پیچیدگی و الگوریتم های ریاضیاتی و محاسباتی متنوعی برخوردار است یکپارچه بودن و دسترسی در هر زمان و هر مکان از دیگر مزیت ها و دلایل استفاده از این نوع تکنولوژی است

همه کاربران به نسخه مشابه دسترسی پیدا می کنند و همه مشکلات سازگاری را از بین می برند آنها بر روی هارد دیسک نصب نمی شوند ، بنابراین محدودیت های فضا را از بین می برند آنها دزدی نرم افزار را در برنامه های وب مبتنی بر اشتراکی کاهش می دهند (یعنی SaaS) آنها هزینه های هم برای تجارت و هم برای کاربر نهایی را کاهش می دهند زیرا پشتیبانی و نگهداری کمتری از سوی کسب و کار و نیازهای کمتری برای کامپیوتر کاربر نهایی وجود دارد.

افزایش استفاده از اینترنت در بین شرکت ها و افراد بر نحوه اداره مشاغل تأثیر گذاشته است. این امر منجر به پذیرش گسترده برنامه های وب با تغییر شرکت ها از مدل های سنتی به مدل های مبتنی بر ابر و شبکه می شود. برنامه های وب به کسب و کارها این امکان را می دهند که عملکرد خود را ساده تر ، کارایی و کاهش هزینه ها را انجام دهند.

این برنامه های آنلاین مانند سرویس گیرنده ایمیل ، پردازنده های کلمه ، صفحه گسترده و سایر برنامه ها عملکردی مشابه نسخه های دسک تاپ ارائه می دهند. با این حال، آنها مزیت دیگری برای کار با سیستم عامل های مختلف ، دسترسی گسترده تر و دسترسی آسان به هرجای دیگر دارند.